warsztat psychoterapeutyczny

 

WSZYSTKO O MOIM OJCU

termin: 26 – 27 listopada 2022 r.
sobota 9.30 – 18.30, niedziela 9.30 – 18.30

miejsce: Ośrodek Kobiece Serca,
Kraków, ul. Lucjana Rydla 2/3

prowadząca: Eugenia Herzyk,
psychoterapeutka

cena: 350 zł/290 zł 

Warunkiem rezerwacji miejsca na warsztacie jest zapłata przelewem na konto Kobiece Serca | terapia i rozwój 63 1090 1665 0000 0001 4692 3816. Cena 290 zł obowiązuje przy zapłacie dokonanej do 31 października 2022 r. Zapłacona kwota nie podlega zwrotowi w przypadku rezygnacji z warsztatu z powodu wyboru innego priorytetu. Po zapłacie prosimy o poinformowanie nas o tym mailowo – zwrotnie prześlemy potwierdzenie rezerwacji.

Ojciec to pierwszy mężczyzna, z którym kobieta ma bliską relację, nic więc dziwnego, że to, jak ona wyglądała, w dużym stopniu determinuje jej podejście do płci przeciwnej w przyszłości, także w kontekście relacji intymnych. To, czy kobieta potrafi odróżniać bliskość emocjonalną od bliskości opartej na seksualnych doznaniach jest często efektem zaznania takiej bliskości emocjonalnej z ojcem. Bliskości, w której było miejsce na kontakt cielesny, na dotyk, bez jakichkolwiek podtekstów seksualnych. Jeśli ojciec wycofał się z relacji z córką, albo od samego początku jej życia, bo nie była upragnionym synem, albo w momencie, gdy zaczęła dojrzewać, z obawy, że nie będzie w stanie zapanować nad swoim seksualnym pociągiem do niej, to córka w dorosłym życiu może mieć skłonności do uzależnienia od miłości, którego wyzwalaczem będą właśnie seksualne doznania.

Relacja ojca z córką niezwykle wpływa na jej kobiecość – stosunek do własnego ciała, podążenie albo oparcie się stereotypom związanym z płcią, przyjmowanie w relacjach z mężczyznami pozycji podporządkowanej albo dominującej. Jeśli dziewczynka zaznała od ojca przemocy, niewykluczone, że wejdzie w dorosłe życie z lękiem przed mężczyznami, ich siłą i agresją. Jeśli ojciec był alkoholikiem, możliwe że wpadnie we współuzależnienie, którego skutkiem będzie przyjęcie przez nią roli ratowniczki wobec mężczyzn-alkoholików lub ogólniej – mężczyzn z problemami. Jeśli ojciec był nieobecny, prawdopodobnie owładnie ją lęk przed bliskością i trudno będzie jej zaufać komuś na tyle, by się z nim związać. Albo traktować okruchy miłości, dawane jej przez mężczyznę, jako jedyną strawę dla jej zgłodniałego miłości serca. Ojciec wreszcie, może wychowywać córkę jak syna, realizując swoje marzenie, czyniąc co prawda z niej nieustraszoną wojowniczkę, ale przy okazji wpajając niechęć do wszystkiego, co kobiece.

To, jak odnosi się ojciec do matki, ma olbrzymie znaczenie dla ukształtowania w dziewczynce wzorca związku, wzorca rodziny. I albo wzorzec ten będzie dla niej na tyle atrakcyjny, że będzie go chciała powielić, na przykład oddając odpowiedzialność za swoje życie silnemu mężczyźnie, albo na tyle zniechęcający, że stworzy własny – w kontrze, na przykład przyjmując w swojej rodzinie postawę dominującą. Może, oczywiście, wejść na ścieżkę osobistego rozwoju, zbudować własną tożsamość i własne wzorce, ale wymaga to od niej dużej odwagi. Tym większej, im silniejsze są introjekcje treści wpajanych jej przez ojca.

Jaka jest rola ojca w rozwoju dziewczynki w obszarze poczucia bezpieczeństwa, kobiecości, własnej wartości oraz bezwarunkowej miłości? Jakie są możliwe dysfunkcje więzi z ojcem? Jak to się przekłada na dorosłe życie kobiety – mechanizmy radzenia sobie z emocjami, mechanizmy tworzenia relacji, sposób funkcjonowania w życiu, osobowość? Przybliżeniu się do odpowiedzi na te pytania będzie służył ten właśnie warsztat.

W naszym ośrodku można skorzystać z noclegu w warunkach „materacowych”
w cenie 40 zł za noc.

skontaktuj się z nami

tel: 665 023 467

poniedziałek – piątek 9.00 – 20.00

mail: kontakt@kobieceserca.pl

możesz też skorzystać z formularza znajdującego się w zakładce Kontakt