bezpłatny warsztat rozwojowy

DYLEMATY DOROSŁYCH DZIEWCZYNEK

termin: 13 września 2020 r.
godz. 10.00 – 14.00 lub 15.00 – 19.00

miejsce: Ośrodek Fundacji Kobiece Serca,
Kraków
, ul. Lucjana Rydla 2/3

prowadząca: Eugenia Herzyk,
psychoterapeutka

Warunkiem rezerwacji miejsca na warsztacie jest przysłanie zgłoszenia na adres kobieceserca@home.pl i uzyskanie potwierdzenia rezerwacji. Liczba miejsc na warsztacie jest limitowana. Przed warsztatem przyślemy mailem prośbę o potwierdzenie uczestnictwa, w razie jego braku zaoferujemy miejsce innej chętnej.

„Dorosłe Dziecko”, „Dorosła Dziewczynka” to określenia, które pojawiły się w kontekście problemów, z jakimi borykają się osoby pochodzące z domów, w których jedno lub obydwoje rodziców byli uzależnieni od alkoholu. Szybko okazało się jednak, że alkoholizm, czy inny nałóg rodzica to tylko jedna z bardzo wielu dysfunkcji, czy wręcz patologii, jakie mogą dotknąć rodzinę. Emocjonalny chłód, traktowanie sfery seksualnej jako tabu, fanatyzm religijny, przemoc fizyczna lub psychiczna, nadopiekuńczość, parentyfikacja ze strony matki czy ojca uniemożliwiają prawidłowy rozwój dziecka. Konsekwencje są przeróżne, ale ogólnie można stwierdzić, że dorosłym, pochodzącym z dysfunkcyjnych rodzin, brak jest równowagi w różnych obszarach. Albo tkwią na jednym z biegunów, albo wiecznie przeskakują między nimi. Oto przykłady:

– uratuj mnie/nic nie możesz dla mnie zrobić

– nikomu nie ufam/jestem naiwna i wszystkim wierzę

– dążę do maksymalnej stabilizacji/nie jestem w stanie ani chwili ustać w miejscu

– miłość nie istnieje/tylko miłość w życiu się liczy

– pozwolenie sobie na emocje jest oznaką niedojrzałości/kto nie wyraża emocji jest zimnym psychopatą.

Uświadomienie sobie owego braku równowagi jest podstawą do podjęcia decyzji, czy chcemy dalej coś z tym zrobić. Wypracowane w dzieciństwie i stosowane przez lata mechanizmy obronne dawały konkretne korzyści – rezygnacja z nich będzie wiązała się dla nas z ich utratą. Ale zyskujemy coś w zamian. Dojrzewamy. Uczymy się opiekować swoim wewnętrznym dzieckiem, tak aby z jednej strony ochronić go przed negatywnymi zewnętrznymi wpływami, ale z drugiej – by nie szukać bezustannie w życiu kogoś, kto to za nas zrobi. Przestajemy uganiać się za miłością, którą ktoś nas obdarzy, a zaczynamy czuć ją w sobie.

Na warsztacie uczestniczki będą mogły przyjrzeć się swojej nierównowadze w różnych obszarach oraz skutkom, jakie ona przynosi.

skontaktuj się z nami

tel: 665 023 467

poniedziałek – piątek 9.00 – 20.00

mail: kobieceserca@home.pl

możesz też skorzystać z formularza znajdującego się w zakładce Kontakt