grupa psychoedukacyjno-rozwojowa

TRENING ZARZĄDZANIA EMOCJAMI

2.5-godzinne spotkania co tydzień
soboty od 12.00 lub niedziele od 16.30 

rozpoczęcie: 10 marca 2019 r.

harmonogram spotkań: 10 marca, 16 marca, 23 marca, 30 marca, 7 kwietnia, 13 kwietnia, 14 kwietnia  

miejsce: Ośrodek Fundacji Kobiece Serca
Warszawa, ul. Nowiniarska 8/3

prowadząca: Dorota Gąsiorowska
psychoterapeutka, psycholożka

cena: 590 zł płatne z góry za całość

Warunkiem rezerwacji miejsca jest zapłata zaliczki w wysokości 160 zł. Zaliczka nie podlega zwrotowi w przypadku rezygnacji z uczestnictwa. Po zapłaceniu zaliczki prosimy o poinformowanie nas o tym mailowo – zwrotnie prześlemy potwierdzenie rezerwacji. W przypadku, gdy uczestniczka jest w trudnej sytuacji finansowej, płatność może zostać rozłożona na raty.

7-tygodniowy trening zarządzania emocjami jest oparty na założeniach psychoterapii behawioralno-poznawczej CBT (cognitive behavioral therapy) oraz metody opartej na uważności MBSR (minfulness based stress reduction).

Trening składa się z siedmiu cotygodniowych, 2.5-godzinnych spotkań oraz indywidualnej praktyki wykonywanej pomiędzy spotkaniami. Uczestniczki otrzymują obszerne skrypty z materiałami.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Podczas treningu:

– poznasz podstawy teoretyczne dotyczące powstawania emocji i uczuć, takich jak strach (lęk), smutek i gniew (złość), bazujące na aktualnym stanie wiedzy,

– zdobędziesz umiejętność dostrzegania krótko- i długofalowych konsekwencji stosowania różnych sposobów zarządzania emocjami,

– poznasz mechanizm powstawania uzależnień (w tym uzależnienia od miłości),   

– zrozumiesz, jak wybrany sposób regulacji emocji wpływa na twoje poczucie własnej wartości i pewność siebie,

– dowiesz się, na czym polega bezpieczne zarządzanie emocjami i poznasz narzędzia, które to umożliwiają,

– nauczysz się stosować te narzędzia w praktyce,

– otrzymasz wsparcie w ćwiczeniu nowych umiejętności zarządzania emocjami oraz wyrobieniu pożytecznych nawyków.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Często wydaje się nam, że to różne sytuacje w życiu są źródłem naszych problemów. Niesatysfakcjonujący związek, nadmierne oczekiwania pracodawcy, kłopoty dziecka w szkole, dolegliwości cielesne. Tymczasem problemy generują nie sytuacje same w sobie, ale emocje, z którymi sobie nie radzimy.

Chcąc żyć szczęśliwie zwykle dzielimy emocje na pozytywne, czyli te, które chcemy odczuwać i negatywne, przed którymi uciekamy. Na krótką metę taka strategia się sprawdza, na dłuższą jednak wywołuje uciążliwe skutki uboczne. Korzystanie z „polepszaczy nastroju”, czy „znieczulaczy” w różnej postaci – czy to substancji psychoaktywnych, takich jak alkohol i różne leki, czy to zachowań: kompulsywnego jedzenia, zakupów lub… relacji z mężczyzną – z czasem może doprowadzić do uzależnienia. Ale nawet zanim to się stanie, taki sposób wpływu na swój stan psychiczny upośledza nasze naturalne sposoby samoregulacji i uniemożliwia nabywanie umiejętności zarządzania emocjami na bazie własnych zasobów. Tak długo, jak potrzebujemy kogoś lub czegoś z zewnątrz, by czuć się dobrze, tak długo ktoś lub coś staje się regulatorem naszych emocji.

Zarządzanie emocjami to nie to samo co kontrolowanie emocji, czy panowanie nad emocjami.  Zarządzanie emocjami nie oznacza eliminacji tych, których nie lubimy. Wszystkie emocje – a więc zarówno radość, jak i strach, smutek czy gniew są do czegoś potrzebne. Emocje powstają automatycznie, są naszymi automatycznymi reakcjami na bodźce, na ich powstanie nie mamy zatem wpływu. Nie da się emocji kontrolować, ani nad nimi panować. Ale po tym, jak powstały, po tym, jak je uświadomimy, możemy nimi zarządzać.

Zarządzanie emocjami polega na umiejętności ich nazywania, odczytywania informacji, jakie ze sobą niosą, wpływaniu na ich natężenie i decydowaniu o zachowaniu pod ich wpływem ze świadomością tego konsekwencji. To sztuka, której nabycie umożliwia uzyskanie wpływu na to, jak się czujemy i wzięcie za to odpowiedzialności. Przestajemy być listkiem na wietrze, miotanym przez wichry losu, a stajemy się mocnym drzewem, któremu żaden wiatr nie straszny.

Wiele teorii dotyczących powstawania emocji, takich jak ABC Alberta Ellisa z 1955 roku, jest już przestarzałych. Opracowanie nieinwazyjnych metod badania aktywności  ludzkiego mózgu podczas jego pracy, takich jak PET czy fMRI, rozwinęło wiedzę o naturze emocji, co z kolei doprowadziło do stworzenia nowych narzędzi zarządzania nimi. Klasyczne terapie behawioralno-poznawcze – na przykład terapia racjonalno-emotywna czy racjonalna terapia zachowania – zostały uzupełnione o nowatorskie podejścia pracy z ciałem – Somatic Experiencing Petera Levina, czy TRE Davida Berceli’ego, pomocne szczególnie dla pacjentów cierpiących na różne formy post-traumatycznego stresu pourazowego. Komplementarne rozwiązania zarządzania emocjami prezentuje mindfulness – metoda opracowana przez Jona Kabat-Zinna w 1990 roku o zweryfikowanej naukowo skuteczności pomocy pacjentom cierpiącym na chroniczny stres, nawroty depresji, czy przewlekle bóle.

Podstawowa wiedza na temat psychologii emocji jest nieodzowna, by świadomie dobierać takie metody wpływania na nie, które w danej sytuacji są najodpowiedniejsze. Najlepsze jednak narzędzia, jeśli są nieużywane, nie przyczynią się do pozytywnej zmiany. Wsparcie, jakie daje grupa oraz prowadząca psychoterapeutka podczas 7-tygodniowego treningu, mogą dać impuls do wyrobienia służących temu nawyków.

skontaktuj się z nami

tel: 665 023 467

poniedziałek – piątek 9.00 – 20.00

mail: kobieceserca@home.pl

możesz też skorzystać z formularza znajdującego się w zakładce Kontakt