warsztat

TOKSYCZNE ZWIĄZKI

termin: 15 – 17 czerwca 2018 r.

(piątek 17.30 – 20.30, sobota 10.00 – 18.00,
niedziela 10.00 – 16.00)

miejsce: Ośrodek Fundacji Kobiece Serca,
Kraków
, ul. Lea 15A/3

prowadząca: Eugenia Herzyk
psychoterapeutka

cena: 240 zł

Warunkiem rezerwacji miejsca na warsztacie jest zapłata zaliczki w wysokości 90 zł. Zaliczka nie podlega zwrotowi w przypadku rezygnacji z warsztatu. Po zapłaceniu zaliczki prosimy o poinformowanie nas o tym mailowo – zwrotnie prześlemy potwierdzenie rezerwacji. Zapłata pozostałej kwoty (150 zł) – na miejscu, przed rozpoczęciem warsztatu.

Co to znaczy, że związek jest toksyczny? Oznacza to, że zamiast ubogacać czyjeś życie, niszczy je, zamiast stymulować do konstruktywnych zmian, wprowadza w życie destrukcję, zamiast dawać wsparcie, staje się kulą u nogi. W toksycznym związku cierpi jedna strona albo obie.

Dlaczego ludzie tworzą – i kontynuują – toksyczne związki? Dlatego, że działa w nich mechanizm uzależnienia.  Wskutek charakterystycznej dla każdego nałogu utraty kontroli nie udaje się zaprzestać zachowań, przynoszących negatywne skutki. Uzyskanie krótkotrwałej gratyfikacji, jaką może być chwilowe przyjemne doznanie bądź uniknięcie niechcianych uczuć (lęku albo smutku), staje się ważniejsze niż słona cena, jaką płaci się za ten sposób regulacji emocji.

Wzorce toksycznych związków przejmujemy z dzieciństwa – niezwykle ważny jest charakter relacji, jaka łączyła nas z matką oraz z ojcem. Im bardziej byli oni w stanie obdarzyć nas miłością bezwarunkową zamiast używać nas do zapełniania własnych deficytów, tym bardziej my, jako dorosłe kobiety, mamy zdolność do tworzenia związków partnerskich, opartych o zasady asertywności.

Gdy z dzieciństwo uniemożliwiło nam uzyskanie pełnej dojrzałości, rośnie ryzyko tworzenia przez nas toksycznych związków. Jeśli wchodzimy w relację z drugim człowiekiem po to, aby coś od niego dostać – poczucie bezpieczeństwa, kobiecości, wartości, czy bezwarunkową miłość, dla jej utrzymania przyjmujemy pozycję dominującą lub uległą. W niektórych relacjach hierarchia utrwala się – jedna strona ciągle dominuje, druga ciągle ulega, w innych pojawia się nieustanna walka o władzę.

Istnieją różne strategie dominacji w związku, mamy też specyficzną podatność na uleganie niektórym z nich. Na warsztacie uczestniczki dowiedzą się, jak je rozpoznawać i jak się przed nimi bronić. Przyjrzą się też swoim aktualnym relacjom – nie tylko męsko-damskim, aby określić, na ile są one toksyczne i jaką pozycję w nich zajmują. Poznają też warunki, jakie muszą być spełnione, aby tworzyć związki oparte na partnerstwie.

Warsztat skierowany jest do kobiet, które

– funkcjonują w niesatysfakcjonujących je związkach i relacjach,

– chcą lepiej poznać siebie w kontekście mechanizmów tworzenia przez nich związków,

– mają chęć nabycia umiejętności rozróżniania relacji partnerskiej od takiej, która nią nie jest,

– chcą się dowiedzieć, jakie są drogi wyjścia z toksycznego związku.

W naszym ośrodku można skorzystać z noclegu w warunkach „materacowych”w cenie 20 zł za noc.

skontaktuj się z nami

tel: 665 023 467

poniedziałek – piątek 9.00 – 20.00

mail: kobieceserca@home.pl

możesz też skorzystać z formularza znajdującego się w zakładce Kontakt