warsztat

TOKSYCZNE MATKI

termin: 2 – 4 grudnia 2016 r.

(piątek 17.30 – 20.30, sobota 10.00 – 18.00, niedziela 10.00 – 16.00)

miejsce: Ośrodek Fundacji Kobiece Serca,
Kraków
, ul. Lea 15A/3

prowadząca: Ewa Khantouche,
psychoterapeutka

cena: 240 zł

Warunkiem rezerwacji miejsca na warsztacie jest zapłata zaliczki w wysokości 90 zł. Zaliczka nie podlega zwrotowi w przypadku rezygnacji z warsztatu. Po zapłaceniu zaliczki prosimy o poinformowanie nas o tym mailowo – zwrotnie prześlemy potwierdzenie rezerwacji. Zapłata pozostałej kwoty (150 zł) – na miejscu, przed rozpoczęciem warsztatu.

Każda dziewczynka potrzebuje matki. Matka jest karmicielką, opiekunką, przewodniczką. Córka zawsze może schronić się pod jej skrzydła, choć z czasem mądra matka, ucząc dziewczynkę samodzielności, zaczyna stawiać granice. Dobra matka ani nie porzuca swojej córki – tak w sensie dosłownym, jak w emocjonalnym, ani nie jest nadopiekuńcza. Nie stosuje jawnej przemocy, czyli nie bije, nie wyzywa, nie upokarza, jak i przemocy ukrytej, kiedy to wykorzystuje swoją córkę do własnych celów poprzez kontrolę, szantaż emocjonalny, wzbudzanie poczucia winy.

Dobra matka jest dla córki kimś najważniejszym na świecie, kimś, kto daje poczucie bezpieczeństwa,  przekazuje wzorzec kobiecości, pomaga budować poczucie własnej wartości. Największym jednak darem, jaki córka dostaje od dobrej matki, jest bezwarunkowa miłość. Czyli taka miłość, która tylko daje, nie oczekując niczego w zamian.

Tymczasem wiele matek w relacji z córką zaspokaja swoje deficyty. Córka, już od najmłodszych lat, staje się ich pocieszycielką, poprzez rolę matki definiują swoją kobiecość, posłuszeństwo córki wzmacnia ich poczucie własnej wartości, a zamiast dawać bezwarunkową miłość, oczekują jej od córki.

Toksyczna matka nie pozwala córce na usamodzielnienie się. Gdy córka jest już dorosła, na różne sposoby wzmacnia jej zależność od siebie. Wymaga ciągłego zajmowania się nią, albo narzuca się ze swoim pomaganiem. Wszystko wie lepiej, nie jest z córki zadowolona, krytykuje jej wybory. Jest mistrzynią we wpędzaniu córki w poczucie winy, gdy ta przez moment chce zająć się sobą lub swoją rodziną. Łatwo się obraża i przestaje odzywać. Ciągle choruje, by utrzymać córkę przy sobie.

Można narzekać na toksyczną matkę, obwiniać ją za swoje nieszczęście, można jednak skupić się na tym, jak się wyzwolić z tych krępujących więzów z nią. I co powoduje, że dotąd nam się to nie udało?

Jeśli chcesz przyjrzeć się swojej relacji z matką, posłuchać doświadczeń innych kobiet w tym obszarze, dowiedzieć się, co możesz zrobić, aby poradzić sobie z toksyczną matką – zapraszamy na warsztat.

Ale także – jeśli chcesz przyjrzeć się swojej relacji z córką, posłuchać doświadczeń innych kobiet w tym obszarze, dowiedzieć się, co możesz zrobić, żeby nie stać się toksyczną matką – również zapraszamy na warsztat.

W naszym ośrodku można skorzystać z noclegu w warunkach „materacowych”w cenie 20 zł za noc.

skontaktuj się z nami

tel: 665 023 467

poniedziałek – piątek 9.00 – 20.00

mail: kobieceserca@home.pl

możesz też skorzystać z formularza znajdującego się w zakładce Kontakt