warsztat psychoterapeutyczny

TOKSYCZNE EMOCJE

termin: 20 – 22 marca 2020 r.

(piątek 17.30 – 20.30, sobota 9.30 – 19.00,
niedziela 9.30 – 16.00)

miejsce: Ośrodek Fundacji Kobiece Serca,
Kraków
, ul. Lucjana Rydla 2/3

prowadząca: Eugenia Herzyk,
psychoterapeutka

cena: 350 zł

Warunkiem rezerwacji miejsca na warsztacie jest zapłata zadatku w wysokości 130 zł. Zadatek nie podlega zwrotowi w przypadku rezygnacji z warsztatu. Po zapłaceniu zadatku prosimy o poinformowanie nas o tym mailowo – zwrotnie prześlemy potwierdzenie rezerwacji. Zapłata pozostałej kwoty (220 zł) na miejscu, przed rozpoczęciem warsztatu.

skorzystaj z promocji –
dwa warsztaty taniej!!!

>>szczegóły

Bywa, że efektem wejścia na ścieżkę rozwoju osobistego jest popadnięcie ze skrajności w skrajność. Gdy dowiadujemy się, że z perspektywy holistycznej emocje są tak samo ważnym obszarem jak nasze myśli, nasz racjonalny umysł, możemy uznać, że nie należy ich w żaden sposób ograniczać. Nie tylko przestajemy dzielić emocje na pozytywne i negatywne, ale dajemy sobie prawo czuć i wyrażać wszystko, co czujemy. Emocje, dotąd skrępowane, puszczamy wolno. Usuwamy tak zwane „blokady emocjonalne” poprzez doświadczenia katharsis, na przykład waląc zaciekle pięściami w poduszkę.

Nadmiar wolności jest tak samo szkodliwy, jak nadmiar ograniczeń. W przypadku emocji grozi doświadczaniem tak zwanego porwania emocjonalnego, czyli zalania emocjami, kiedy to przestajemy kontrolować swoje zachowania. Ma to często bardzo niekorzystne dla nas skutki. Zalanie gniewem prowadzi do agresji, zalanie smutkiem – do depresji, zalanie radością – stanami manii.

Toksyczny aspekt emocji uwidacznia się także wtedy, gdy przeżywamy  te, które w danej sytuacji nam nie służą. Zamiast uznać stratę, opłakać ją, by pogodzić się z tym, co się stało, tupiemy nogami ze złością, wyrażającą brak zgody. Zamiast pozwolić sobie na strach i działania mające zniwelować zagrożenie, udajemy zadowolenie i radość, tworząc sobie iluzję bezpieczeństwa.

Niedostatki wiedzy na temat zarządzania emocjami skutkują brakiem umiejętności radzenia sobie z naszymi nadwrażliwościami, objawiającymi się powstawaniem nadmiarowych emocji, nieadekwatnych do bodźca. Sprzyjają też poszukiwaniu różnych sposobów na to, by nie czuć tych emocji, których nie lubimy. Sięgamy po regulatory emocji, co stwarza ryzyko uzależnienia, wzmacniamy różne mechanizmy obronne, na przykład zaprzeczanie.

Psychosomatyka, czyli nauka o wpływie emocji na nasze zdrowie, to dziedzina przeżywająca aktualnie burzliwy rozwój. Nie można się oprzeć wrażeniu, że medycyna zachodnia odkrywa prawdy, we wschodnich systemach leczenia znane od tysięcy lat. Jak zatem znaleźć równowagę pomiędzy cyborgiem, nie posiadającym żadnych uczuć a wrażliwcem, reagującym na najmniejszy nawet bodziec? Jak pozwalać sobie na emocje, ale nie doświadczać ich toksycznego aspektu?

O tym właśnie będzie ten warsztat. Przedstawione zostaną na nim podstawy aktualnego stanu wiedzy na temat neurofizjologii emocji, mechanizmu powstawania uzależnień oraz psychoterapeutycznych narzędzi zarządzania nimi – zarówno z nurtu poznawczo-behawioralnego, jak i mindfulness. Uczestniczki, z pomocą prowadzącej, będą miały możliwość skorzystania z nabytej wiedzy w kontekście ich własnych problemów.

W naszym ośrodku można skorzystać z noclegu w warunkach „materacowych”
w cenie 20 zł za noc.

skontaktuj się z nami

tel: 665 023 467

poniedziałek – piątek 9.00 – 20.00

mail: kobieceserca@home.pl

możesz też skorzystać z formularza znajdującego się w zakładce Kontakt