grupa terapeutyczna

TERAPIA DDD

dla Dorosłych Dziewczynek
z rodzin Dysfunkcyjnych

pięć 3-dniowych spotkań co miesiąc

I. Spotkanie inauguracyjne
18 – 20 lutego 2022 r.

II. Deficyt poczucia bezpieczeństwa – lęk
25 – 27 marca 2022 r.

III. Deficyt poczucia własnej kobiecości – wstyd
8 – 10 kwietnia 2022 r.

IV. Deficyt poczucia własnej wartości – złość
20 – 22 maja 2022 r.

V. Deficyt poczucia bezwarunkowej miłości – smutek
10 – 12 czerwca 2022 r.

miejsce: Ośrodek Kobiece Serca
Kraków, ul. Lucjana Rydla 2/3

prowadząca: Eugenia Herzyk
psychoterapeutka

cena: 1850 zł płatne z góry za całość.

Każde spotkanie trwa trzy dni
(piątek 17.30 – 20.30, sobota 9.30 – 19.00, niedziela 9.30 – 16.00).

Warunkiem rezerwacji miejsca jest zapłata zadatku w wysokości 370 zł. Zadatek nie podlega zwrotowi w przypadku rezygnacji z uczestnictwa. Po zapłaceniu zadatku prosimy o poinformowanie nas o tym mailowo – zwrotnie prześlemy potwierdzenie rezerwacji. Zapłata pozostałej kwoty (1480 zł) w terminie 20 dni przed pierwszym spotkaniem. Płatności należy dokonywać na konto Kobiece Serca 63 1090 1665 0000 0001 4692 3816. Przystąpienie do grupy jest równoznaczne ze zobowiązaniem do uczestnictwa we wszystkich spotkaniach, ewentualna rezygnacja z grupy w trakcie jej trwania  nie upoważnia do roszczeń zwrotu za nieodbyte spotkania. W przypadku gdy regulacje prawne związane z pandemią uniemożliwią przeprowadzenie spotkania grupy w ośrodku, odbędzie się ono online na platformie Zoom.

Nie ma idealnego dzieciństwa, ponieważ nie ma idealnych rodziców, ani idealnych warunków pozwalających na niczym niezakłócony rozwój dziecka. Każdy człowiek w pewnym stopniu jest DDD -Dorosłym Dzieckiem z rodziny Dysfunkcyjnej, każda kobieta – Dorosłą Dziewczynką.

W życie dorosłe wchodzimy zatem z deficytami, których konsekwencją jest nieumiejętność radzenia sobie z emocjami. Zalewamy się nimi, łatwo wpadając w panikę, wybuchając gniewem, czy pogrążając się w depresji, albo tracimy z nimi kontakt, korzystając z ryzykownych sposobów radzenia sobie z nimi – regulatorów emocji (substancje psychoaktywne, zachowania) lub mechanizmów obronnych (zaprzeczanie, projekcja itp.).

Regulatorem emocji mogą być też zachowania w relacjach intymnych, co z czasem może doprowadzić do uzależnienia od miłości. Potocznie mówi się wówczas, że – w przypadku kobiety heteroseksualnej – regulatorem emocji staje się mężczyzna. Kobieta oczekuje, że to mężczyzna zapełni jej deficyty, że ofiaruje jej to, czego nie dane było jej zaznać w dzieciństwie. Poczucie bezpieczeństwa. Poczucie bycia kobietą. Poczucie własnej wartości. Poczucie bezwarunkowej miłości. Niestety, oprócz krótkotrwałych korzyści,  każde uzależnienie przynosi długofalowe straty. Jest pułapką – bo choć na chwilę uwalnia kobietę od cierpień związanych z jej deficytami, to na dłuższą metę pozbawia ją możliwości wpływu na swoje życie, emocje i szczęście, czyniąc z niej „niewolnicę miłości”.

Kobieta może też stosować inne zachowania, jako regulatory emocji – nadmierną pracę, poświęcenie swojego życia dzieciom i rodzinie, wpadanie w wir zakupów, kompulsywne jedzenie,  oglądanie seriali, ciągłą aktywność na portalach społecznościowych, może też regulować emocje substancjami psychoaktywnymi – alkoholem, czy różnymi lekami. Stosując je działa jedynie objawowo, nie likwidując przyczyny.

Podczas spotkań pracującej w zamkniętym składzie grupy terapeutycznej uczestniczki mają okazję  przyjrzeć się swoim deficytom, nazwać je, poszukać w dzieciństwie źródeł ich powstania, oraz uświadomić, jaki mają wpływ na ich psychiczny dobrostan, życiowe wybory, mechanizmy zachowań w różnych sytuacjach, jakość tworzonych relacji z innymi, czy związki z mężczyznami. A potem, korzystając z zaproponowanych przez prowadzącą narzędzi, mogą przystąpić do ich uzupełniania poprzez pracę nad sobą, osobisty rozwój. Uczestniczki nauczą się też bezpiecznych sposobów radzenia sobie z emocjami, jako alternatywy dla stosowanych przez nie sposobów ryzykownych.  Powracając do dzieciństwa odkryją różne przekonania, które przejęły od rodziców, czy środowiska, w jakim wyrastały, przyjrzą się, czy obecnie im służą, a jeśli nie – poznają, jak je zmieniać. Zobaczą też, jak poprzez zmianę zachowań mogą wpływać na swój psychiczny dobrostan.

Określenie dysfunkcji własnego dzieciństwa nie ma na celu zrzucenia odpowiedzialności za życiowe niepowodzenia, trudności, z jakimi boryka się kobieta w dorosłym życiu, na rodziców. Obciążenie ich winą nie rozwiąże problemu.  Nie można zmienić swojego dzieciństwa. Ale o tym, co kobieta zrobi z deficytami z niego wyniesionymi, może zadecydować sama.

Zapraszam Was na niełatwą wędrówkę w stronę trwałego szczęścia i poczucia satysfakcji z życia. Będę Wam w niej towarzyszyć, tak jak kiedyś towarzyszono mi podczas odkrywania i uzupełniania moich deficytów. Podczas cyklu pięciu spotkań podzielę się z Wami swoją wiedzą i doświadczeniem, będę wspierać Was w tej podróży i zachęcać do budowania własnej tożsamości, własnej prawdy.

W naszym ośrodku można skorzystać z noclegu w warunkach „materacowych”
w cenie 30 zł za noc.

Przed podjęciem decyzji o uczestnictwie w TERAPII DDD można odbyć bezpłatne, półgodzinne spotkanie z prowadzącą grupę.

skontaktuj się z nami

tel: 665 023 467

poniedziałek – piątek 9.00 – 20.00

mail: kobieceserca@home.pl

możesz też skorzystać z formularza znajdującego się w zakładce Kontakt