grupa terapeutyczna

TERAPIA DDD

dla Dorosłych Dziewczynek
z rodzin Dysfunkcyjnych

pięć 3-dniowych spotkań co miesiąc

I. Spotkanie inauguracyjne
1 – 3 października 2021 r.

II. Deficyt poczucia bezpieczeństwa – lęk
29 – 31 października 2021 r.

III. Deficyt poczucia własnej kobiecości – wstyd
3 -5 grudnia 2021 r.

IV. Deficyt poczucia własnej wartości – złość
7 – 9 stycznia 2022 r.

V. Deficyt poczucia bezwarunkowej miłości – smutek
4 – 6 lutego 2022 r.

miejsce: Ośrodek Fundacji Kobiece Serca
Kraków, ul. Lucjana Rydla 2/3

prowadząca: Eugenia Herzyk
psychoterapeutka

cena: 1680 zł płatne z góry za całość.

Każde spotkanie trwa trzy dni
(piątek 17.30 – 20.30, sobota 9.30 – 19.00, niedziela 9.30 – 16.00).

Warunkiem rezerwacji miejsca jest zapłata zadatku w wysokości 330 zł. Zadatek nie podlega zwrotowi w przypadku rezygnacji z uczestnictwa. Po zapłaceniu zadatku prosimy o poinformowanie nas o tym mailowo – zwrotnie prześlemy potwierdzenie rezerwacji. Zapłata pozostałej kwoty (1350 zł) w terminie 15 dni przed pierwszym spotkaniem. Płatności należy dokonywać na konto Kobiece Serca 63 1090 1665 0000 0001 4692 3816. Przystąpienie do grupy jest równoznaczne ze zobowiązaniem do uczestnictwa we wszystkich spotkaniach, ewentualna rezygnacja z grupy w trakcie jej trwania  nie upoważnia do roszczeń zwrotu za nieodbyte spotkania. W przypadku gdy regulacje prawne związane z pandemią uniemożliwią przeprowadzenie spotkania grupy w ośrodku, odbędzie się ono online na platformie Zoom.

Nie ma idealnego dzieciństwa, ponieważ nie ma idealnych rodziców, ani idealnych warunków pozwalających na niczym niezakłócony rozwój dziecka. Każdy człowiek w pewnym stopniu jest DDD -Dorosłym Dzieckiem z rodziny Dysfunkcyjnej, każda kobieta – Dorosłą Dziewczynką.

W życie dorosłe wchodzimy zatem z deficytami, których konsekwencją jest nieumiejętność radzenia sobie z emocjami. Zalewamy się nimi, łatwo wpadając w panikę, wybuchając gniewem, czy pogrążając się w depresji, albo stosujemy ryzykowne sposoby wpływania na nie – różne mechanizmy obronne typu zaprzeczanie, czy też regulatory emocji w postaci substancji psychoaktywnych bądź zachowań, które mogą doprowadzić do uzależnienia.

Wiele kobiet radzi sobie z emocjami poprzez relacje – zarówno te intymne, jak i przyjacielskie czy rodzinne. Drugi człowiek, relacja z nim służy zaspokajaniu deficytów, oczekują, że dzięki niej zyskają to, czego zabrakło im w dzieciństwie.  Poczucie bezpieczeństwa. Poczucie bycia kobietą. Poczucie własnej wartości. Poczucie bezwarunkowej miłości. Niestety, oprócz krótkotrwałych korzyści, takie podejście przynosi długofalowe straty. Jest pułapką – bo choć na chwilę uwalnia kobietę od cierpień związanych z jej  deficytami, to na dłuższą metę pozbawia ją kontroli w obszarze relacji, w którym rozwijają się ich nałogowe zachowania.

Oprócz zachowań, prowadzących do uzależnienia od miłości, są też inne stosowane przez kobiety regulatory emocji – nadmierna praca, wpadanie w wir zakupów, kompulsywne jedzenie,  oglądanie seriali, czy korzystanie z Internetu, albo też środki psychoaktywne – alkohol, różne leki. Stosując je kobiety działają jedynie objawowo, nie likwidując przyczyny.

Podczas spotkań pracującej w zamkniętym składzie grupy terapeutycznej uczestniczki mają okazję  przyjrzeć się swoim deficytom, nazwać je, poszukać w dzieciństwie powodów ich powstania, oraz uświadomić, jaki mają wpływ na ich psychiczny dobrostan, życiowe wybory, mechanizmy zachowań w różnych sytuacjach, jakość tworzonych relacji z innymi, czy związki o charakterze intymnym. A potem, korzystając z zaproponowanych przez prowadzącą narzędzi, mogą przystąpić do ich uzupełniania poprzez pracę nad sobą, osobisty rozwój. Uczestniczki nauczą się takich sposobów radzenia sobie z emocjami, które bazują na ich wewnętrznych zasobach. Powracając do dzieciństwa odkryją różne przekonania, które przejęły od rodziców, czy środowiska, w jakim wyrastały, przyjrzą się, czy obecnie im służą, a jeśli nie – poznają, jak je zmieniać. Pozwolą sobie też na wyrażenie, w bezpieczny dla nich sposób, emocji, które wiążą się z tym, co w dzieciństwie przeżyły.

Określenie dysfunkcji własnego dzieciństwa nie ma na celu zrzucenia odpowiedzialności za nasze życiowe niepowodzenia, trudności, z jakimi się borykamy w dorosłym życiu, na rodziców. Obciążenie ich winą nie rozwiąże naszego problemu. Nie zmienimy swojego dzieciństwa. Ale o tym, co zrobimy z deficytami z niego wyniesionymi możemy zadecydować same.

Zapraszam Was na niełatwą wędrówkę. Będę Wam w niej towarzyszyć, tak jak kiedyś towarzyszono mi podczas odkrywania i uzupełniania moich deficytów. Podczas cyklu pięciu spotkań podzielę się z Wami swoją wiedzą i doświadczeniem, będę wspierać Was w tej podróży i zachęcać do szukania własnej drogi.

W naszym ośrodku można skorzystać z noclegu w warunkach „materacowych”
w cenie 20 zł za noc.

Przed podjęciem decyzji o uczestnictwie w TERAPII DDD można odbyć bezpłatne, półgodzinne spotkanie z prowadzącą grupę.

skontaktuj się z nami

tel: 665 023 467

poniedziałek – piątek 9.00 – 20.00

mail: kobieceserca@home.pl

możesz też skorzystać z formularza znajdującego się w zakładce Kontakt