Przedstawiamy książki, naszym zdaniem warte przeczytania. Niektóre z nich, takie jak „Kobiety, które kochają za bardzo” Robin Norwood, pozycje autorstwa Pii Mellody, Susan Forward czy Melody Beattie to klasyka w dziedzinie uzależnienia od miłości. Inne pozwalają poszerzyć psychologiczną wiedzę, czy też poznać podejścia do rozwoju osobistego – różne koncepcje uzyskiwania psychicznego dobrostanu, albo psychoterapeutyczne założenia. Ważne jest, żeby szukać w nich bardziej inspiracji do budowania własnej prawdy niż prawdy jedynie słusznej. Warto też brać pod uwagę, że odkrycie przyczyn swoich kłopotów wcale od nich nie uwalnia, oraz że aby zmienić swoje życie, nie wystarczy wiedzieć jak. Trzeba jeszcze to zrobić.

Nakłady niektórych z prezentowanych książek są już wyczerpane, przy odrobinie włożonego wysiłku można jednak je wciąż zdobyć.

KLASYKA – kultowe książki o uzależnieniu od miłości

Kobiety_ktore_kochaja_za_bardzoRobin Norwood
„Kobiety, które kochają za bardzo”
Dom Wydawniczy REBIS, 2015

„Kobiety, które kochają za bardzo” to doskonały poradnik dla kobiet zaangażowanych w destrukcyjne uczucia do niedojrzałych emocjonalnie mężczyzn. Robin Norwood analizuje przyczyny, które skłaniają kobiety do wchodzenia w takie toksyczne związki. Z tej książki czytelnik dowie się, dlaczego kobiety kochają za bardzo, dlaczego podporządkowują niewłaściwym mężczyznom całe swoje życie, jak rozpoznać chore związki, których korzenie tkwią zwykle w dzieciństwie. Autorka także uczy, jak zwyciężyć w walce z uzależnieniem od rujnującego życie uczucia, ocalić własną osobowość, odzyskać godność i poczucie własnej wartości i stworzyć dojrzały i satysfakcjonujący związek. Robin Norwood to znana psychoterapeutka amerykańska specjalizująca się w terapii rodzin. Zajmuje się leczeniem szeroko rozumianych uzależnień. Przez wiele lat pracowała z żonami alkoholików.

Koniec_wspoluzaleznieniaMelody Beattie
„Koniec współuzależnienia”

Media Rodzina, 2003

Podtytuł tej książki – „Jak przestać kontrolować życie innych i zacząć troszczyć się o siebie”, znakomicie oddaje istotę współuzależnienia. Problemu bardzo częstego u kobiet, które mylą miłość z poświęceniem swojego życia partnerowi. Oto fragment książki: „Ludzie w ogóle, nie tylko współuzależnieni, muszą codziennie rozwiązywać dylemat: pogodzić się z aktualną sytuacją, czy nie zaakceptować jej. Współuzależnieni nigdy nie wiedzą, czego mogą się spodziewać, szczególnie jeśli żyją w związku z alkoholikiem, narkomanem, kryminalistą, nałogowym hazardzistą lub jakąkolwiek inną osobą z poważnym problemem czy zaburzeniami kompulsywnymi. Niektórzy tracą szacunek i zaufanie do osób, które kochają. Czasami przestają je nawet kochać. Najbardziej chyba bolesną stratą, której doświadcza wielu współuzależnionych, jest utrata marzeń – idealistycznych niekiedy, ale pełnych nadziei, oczekiwań i planów na przyszłość, które snuje większość ludzi. Z tym najtrudniej jest się im pogodzić. (…) Straty i szkody, które wielu współuzależnionych ponosi codziennie i z którymi musi się godzić, są wielkie. Co jakiś czas tracimy równowagę, starając się zaakceptować zmiany i pogodzić się z wciąż pojawiającymi się problemami. Nie wiemy, co nas czeka, a jeśli wiemy, to nie możemy przewidzieć, kiedy to się stanie.
Jeśli chcemy, by nasze życie kiedykolwiek się zmieniło, to musimy pogodzić się z rzeczywistością. Jeśli chcemy kiedyś zastąpić utracone marzenia nowymi, jeśli chcemy znów czuć spokój, jeśli chcemy być zdrowi, to musimy pogodzić się z rzeczywistością.”

Toksyczne_namietnosciSusan Forward, Craig Buck
„Toksyczne namiętności”

Jacek Santorski & Co, 2006

Dziedzictwem po toksycznych rodzicach jest między innymi skłonność do komplikacji związków emocjonalnych. Jedno z najbardziej niebezpiecznych zachowań to obsesyjna miłość i podatność na rolę ofiary. Osoba dotknięta tego typu obsesją przestaje być sobą – upokarza siebie i terroryzuje partnera, niszcząc w związku szczęście i intymność. Jej żywioły to zazdrość, zaborczość, szantaż, a także przemoc – zarówno psychiczna, jak i fizyczna. Partnerzy uwikłani w toksyczny związek zmieniają się nieustannie rolami prześladowcy, ofiary i wybawcy. Ta znakomita książka pomaga rozpoznać obsesyjną miłość, pokazuje jak leczyć skłonność do niej i jak się przed nią chronić. Opisano tu metody postępowania i sposoby porozumiewania się, które pozwalają odzyskać kontrolę nad niszczącymi emocjami. (…) Susan Forward – to jedna z najbardziej znanych amerykańskich psychoterapeutek, autorka wielu bestsellerów, częsty gość programów radiowych i telewizyjnych. Jest zwolenniczką krótkoterminowej terapii skupiającej się na zmianie destrukcyjnych wzorców zachowań – nie leczy objawów, ale uzdrawia ich źródło.

611869864Pia Mellody
„Toksyczna miłość i jak się z niej wyzwolić”
Czarna Owca, 2013

Toksyczna miłość to książka dla kobiet, które za bardzo kochają i dla mężczyzn, którzy duszą się w związkach z nimi. Dla kobiet (ale i dla mężczyzn) skłonnych do romantycznej miłości i idealizacji partnera, często rozczarowujących się lub z obawy przed porzuceniem tkwiących w bolesnej samotności. Dla mężczyzn (ale i dla kobiet) obwinianych przez bliskich, że zapracowani lub pogrążeni w swoich stresach nie mają czasu na miłość, dla rodziny, nawet dla własnych dzieci. Dla przepełnionych poczuciem krzywdy i dla tych, którzy czują się winni w związkach. Znajdziecie tu klucz do takich zjawisk jak zaborczość rodziców wobec dzieci, uzależnienie od guru czy psychoterapeuty, dewocja i religijny fanatyzm. Pia Mellody, wybitna psychoterapeutka amerykańska, autorka bestsellerów o zjawisku współuzależnienia ma dla nas dobrą wiadomość: z chorobliwej miłości można się wyleczyć!

KSIĄŻKI EUGENII HERZYK – psychoterapeutki, zarządzającej Kobiecymi Sercami

Eugenia Herzyk
„Trzy sposoby kochania siebie
BookEdit, 2023

Po „Nałogowej miłości” i „Dorosłych Dziewczynkach z rodzin Dysfunkcyjnych” kobiety otrzymały od psychoterapeutki, Eugenii Herzyk,  kolejną książkę, która może wspomóc ich osobisty rozwój. „Trzy sposoby kochania siebie” to poradnik, który podobnie jak poprzednie publikacje tej autorki, bazuje na jej doświadczeniach w psychoterapeutycznej pracy oraz systematyzuje kluczowe pojęcia, odwołując się do psychologicznej wiedzy. Tym razem Eugenia Herzyk zajęła się tematem miłości własnej.

Jej zdaniem kochać siebie możemy na różne sposoby – zależny, narcystyczny i dojrzały, a każdy z nich przynosi inne konsekwencje. Jako psychoterapeutka humanistyczna autorka zachęca, by ich nie wartościować, ale dokonać wyboru, w jaki sposób chcemy kochać siebie, mając na względzie subiektywne korzyści i straty. Książka, pisana przez kobietę dla kobiet, może być pomocna dla wszystkich, którym mimo starań nie udało się obdarzyć miłością własną, oraz tych, które w ramach rozwoju osobistego chcą skupić się na obszarze pokochania siebie.

Na rynku istnieje całkiem sporo książek zajmujących się tematyką kochania siebie, znanych i uznanych autorów. Odważyłam się na napisanie tej książki dlatego, bo wciąż spotykam klientki, które mają problem z obdarzeniem się miłością własną. Według mnie podstawową przyczyną tej trudności jest pominięcie faktu, że tak jak inne niezwykle ważne dla człowieka słowa, tak i „miłość własna” ma różne znaczenia. Moja książka nie koncentruje się jednak na rozważaniach etymologicznych, jest praktycznym poradnikiem, wskazującym, jak rozwijać poszczególne rodzaje miłości własnej i jakie są tego skutki. Zachęcam w niej do odstąpienia od używania osądzającego języka, określania, co jest właściwe – niewłaściwe, zdrowe – niezdrowe, czy normalne – nienormalne i przyjęcia w zamian subiektywnej oceny, co jest służące, a co niesłużące. Tym samym moja książka nie przyczynia się do generowania toksycznego wstydu wywołanego konkluzją, że „coś jest ze mną nie tak”, a skłania do dokonywania świadomych wyborów, za które bierze się odpowiedzialność.

– mówi Eugenia Herzyk, psychoterapeutka, założycielka i wieloletnia prezeska Fundacji Kobiece Serca, obecnie zarządzająca Kobiecymi Sercami.

Aby uczynić książkę użyteczną dla czytelniczek, każdy sposób kochania siebie został podzielony na sześć składników ‒ akceptację, współczucie, troskę, wdzięczność, życzliwość i wybaczanie. Omawiając każdy z nich autorka pokazuje, jak objawia się on w zależności od sposobu kochania siebie, jak przekłada na uczucia, które przeżywamy, zachowania, w które wchodzimy, czy relacje, jakie tworzymy. Na kartach książki znaleźć można jasne, praktyczne wskazówki, co należy wzmocnić, z czego zrezygnować, jakich zmian dokonać w obszarze przekonań, czy mechanizmów funkcjonowania w relacjach, aby wypracować dany rodzaj miłości. Sporo miejsca w książce zajmuje temat granic, z rozróżnieniem na granice tożsamości i granice w relacjach, a także przemocy – autorka proponuje tu własną jej definicję.

W podsumowaniu książki Eugenia Herzyk pisze: Czy dojrzała miłość własna jest równowagą między miłością zależną i narcystyczną? Może to kolejna faza rozwoju, wyjście z patriarchalnego dualizmu? Faza, której osiągnięcie jest konieczne, aby tworzyć relacje lub związki oparte na współzależności (inter-dependency)? Moje psychoterapeutyczne i życiowe doświadczenie pokazuje, że w obecnym świecie relacje lub związki oparte na współuzależnieniu (co-dependency) nadal przeważają. Ma to swoje skutki na poziomie rodzin, społeczeństw, państw. Skutki w moim odbiorze niezwykle negatywne. Wszyscy żyjemy na jednej planecie i tylko współzależność stanowi sensowne rozwiązanie. W tym kontekście kochanie siebie w sposób dojrzały nabiera zupełnie innego wymiaru, przestaje być wyborem, a staje się koniecznością.

Książka, wydana nakładem wydawnictwa BookEdit, od 10 stycznia 2023 roku jest dostępna w sprzedaży w największych polskich księgarniach stacjonarnych i internetowych. Patronami medialnymi poradnika są portale ohme.pl, miastokobiet.pl oraz magazyn “Charaktery”.

przeczytaj fragment książki >>

Eugenia Herzyk
„Dorosłe Dziewczynki
z Rodzin Dysfunkcyjnych”
Novae Res, 2019

Ponieważ nie ma idealnego dzieciństwa, każda z nas w dorosłe życie wchodzi z mniejscymi lub większymi deficytami w czterech obszarach – poczucia bezpieczeństwa, poczucia kobiecości, poczucia własnej wartości i bezwarunkowej miłości. Deficyty te powodują, że nie potrafimy zarządzać emocjami – albo zalewamy się nimi, albo radzimy w sposób ryzykowny, a także uniemożliwiają tworzenie satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi, ze sobąi ze światem.

Z książki psychoterpautki Eugenii Herzyk dowiesz się jak te deficyty u siebie zdiagnozować i jak je niwelować. Przekonasz się, jakie korzyści odniesiesz, gdy z Dorosłej Dziewczynki staniesz się… Dorosłą Kobietą!