JOGA Z EUGENIĄ

joga Iyengara w wydaniu psychoterapeutycznym

czwartki, 16.15 – 17.45
terminy spotkań: 11 maja, 18 maja, 25 maja, 1 czerwca, 15 czerwca 2023 r.
miejsce: Ogród Harmonii. Kraków, ul. Przybyszewskiego 13
prowadząca: Eugenia Herzyk, nauczycielka jogi, psychoterapeutka
cena: 40 zł za spotkanie

Zgłoszenia na poszczególne spotkania prosimy przesyłać mailowo na adres kontakt@kobieceserca.pl. Zapłata – z góry, przelewem  na konto Kobiece Serca 63 1090 1665 0000 0001 4692 3816.

Serdecznie zapraszam na pilotażowe zajęcia JOGA Z EUGENIĄ, które odbędą się w maju i czerwcu 2023 r. w Ogrodzie Harmonii. Dadzą one możliwość zasmakowania, czym jest joga Iyengara, poznania różnych jej niuansów oraz doświadczenia jej aspektu psychoterapeutycznego.  Uczestnictwo w nich może być przydatne dla zainteresowanych udziałem w kolejnej edycji grupy psychoterapeutycznej PSYCHOTERAPIA Z JOGĄ | JOGA Z PSYCHOTERAPIĄ, która rozpoczyna się we wrześniu 2023 r.  Po wakacjach planuję też zorganizowanie regularnego kursu jogi Iyengara, na którym zajmować się będę uczeniem prawidłowego wykonania podstawowych asan jogi.

Prowadząc kolejne edycje kobiecych grup PSYCHOTERAPIA Z JOGĄ nauczyłam się, przy olbrzymiej pomocy uczestniczek, dających mi informacje zwrotne, w jaki sposób można wzbogacić samą praktykę jogi o aspekt psychoterapeutyczny.

Dla mnie, jako psychoterapeutki, pracującej w nurcie humanistycznym, ważne jest zapraszanie klientek, które zdecydowały się na to, bym im towarzyszyła w rozwoju, aby cały czas pogłębiały kontakt ze sobą i z otaczającym je światem. Jakość tego kontaktu ma decydujące znaczenie dla świadomego, satysfakcjonującego życia. Czyli takiego, które daje zarówno spełnienie, wynikające z poczucia realizacji swojego potencjału, jak i zaspokojenie potrzeby bliskości z drugim człowiekiem. Bliskości rozumianej w kontekście współzależności dwóch odrębnych podmiotów, a nie współuzależnienia, kiedy to mamy do czynienia z hierarchią, układem dominujący-podporządkowany, albo z symbiozą.

Joga, w wydaniu psychoterapeutycznym, jaki proponuję, służy wzmacnianiu uważności na siebie, czyli na swoje ciało, emocje i myśli, a także uważności na relację z nauczycielem oraz relacje z innymi uczestniczkami. Na to wszystko zwracam uwagę podczas prowadzenia zajęć, a nie tylko na poprawność wykonywania asan. Zachęcam do tego, by praktykowanie jogi stało się sposobem na odzyskanie, czy też podtrzymanie psycho-fizycznego dobrostanu. Drogą do wewnętrznego spokoju, pełni sił witalnych i przeżywania autentycznego kontaktu z drugim człowiekiem.

Spośród różnych metod, stylów, sposobów prowadzenia jogi, wybrałam metodę Iyengara, ponieważ jest najbardziej zbieżna z moimi koncepcjami traktowania jogi jako rodzaju psychoterapii. Joga według metody Iyengara wyróżnia się na tle innych stylów jogi tym, że:

– jest mocno osadzona w wywodzącym się z Indii filozoficzno—duchowym systemie filozoficznym jogi, którego założenia przedstawione zostały w Jogasutrach autorstwa Padanżalego (około II wieku p.n.e.),

– ćwiczenia fizyczne, czyli asany (pozycje) są w tym systemie jednym z ośmiu sposobów praktyki, wcale nie jedynym albo najważniejszym (pozostałe to przestrzeganie norm moralnych i zasad samodyscypliny, ćwiczenia oddechowe, praktyka wycofania zmysłów, koncentracji oraz uważności i doświadczanie samadhi, czyli stanu nadświadomości, połączenia z Siłą Wyższą),

– przy wykonywaniu  asan najważniejsze są prawidłowe kierunki pracy poszczególnych mięśni, czy partii ciała, a nie zakresy i ich pogłębianie, by uzyskać idealną, „podręcznikową” pozycję,

– dzięki stosowaniu pomocy (klocki, koce, paski, wałki, krzesła) praktykowanie asan jest możliwe dla wszystkich, niezależnie od wieku, sprawności, czy aktualnych kontuzji,

– nie ma ustalonej sekwencji asan, są one dobierane indywidualnie do okoliczności (pora dnia, pora roku, temperatura na sali) i potrzeb ćwiczącej osoby (rozluźnianie, rozciąganie, poruszanie, wzmacnianie, regeneracja, relaks),

– asany – i w ogóle cała praktyka jogi – ma wymiar fizjoterapeutyczny oraz psychoterapeutyczny: odpowiednio dobrana praktyka jogi  pomaga poradzić sobie z dolegliwościami  natury cielesnej i psychicznej.

Wszystkich, mających ochotę doświadczyć psychoterapeutycznego wymiaru jogi Iyengara – zapraszam na zajęcia.

Eugenia Herzyk
nauczycielka jogi, psychoterapeutka

Twórca metody Iyengara  (czytaj „ajengara”) – Hindus o trzech imionach: Bellur Krishnamachar Sudararaja (stąd skrót B.K.S. często używany przed jego nazwiskiem Iyengar) żył w latach 1918 – 2014. Za młodu był uczniem T. Krishnamacharyi, uznanego za ojca współczesnej praktyki asan i terapii jogą, tak jak K.  Pattabhi Jois, który rozpropagował popularny obecnie na świecie i w Polsce styl jogi o nazwie Ashtanga vinyasa. Dzięki temu, że Iyengar uczył jogi celebrytów (między innymi skrzypka Yehudi Menuhina, filozofa Jiddu Krishnamurtiego, królową Belgii Elżbietę, pisarza Aldousa Huxley’a), oraz  – od lat 50. ubiegłego wieku –  podróżował po świecie z pokazami i wykładami, istotnie przyczynił się do rozpropagowania jogi na Zachodzie. W 1966 opublikował swoją pierwszą z trzynastu książek „Światło jogi”, zawierającą zdjęcia i opisy ponad 200 pozycji (asan). Książka została przetłumaczona na kilkanaście języków i szybko stała się bestsellerem. W 1975 roku Iyengar otworzył Instytut Jogi w Punie, który do dziś wyznacza standardy odnośnie nauczania asan jogi, czy certyfikowania nauczycieli. W Instytucie na okrągło odbywają się szkolenia na różnych poziomach, do wyboru są też zajęcia jogi terapeutycznej. Najbardziej znani i uznani na świecie aktualnie działający nauczyciele jogi Iyengara to – obok rodzinnych spadkobierców mistrza, takich jak jego wnuczka Abhijata Sridhar Iyengar  – między innymi Amerykanka Lois Steinberg, Niemka Rita Keller, Francuz Christian Pisano, czy Włoch David Meloni. W Polsce działa Stowarzyszenie Jogi Iyengara, organizujące różne warsztaty, a także nadzorujące proces egzaminów nauczycielskich.

skontaktuj się z nami

tel: 665 023 467

poniedziałek – piątek 9.00 – 20.00

mail: kontakt@kobieceserca.pl

możesz też skorzystać z formularza znajdującego się w zakładce Kontakt