warsztat

JA JESTEM OK, TY JESTEŚ OK
czyli o sztuce asertywności w relacjach

termin: 10 – 12 maja 2018 r.

(piątek 17.30 – 20.30, sobota 10.00 – 18.00,
niedziela 10.00 – 16.00)

miejsce: Ośrodek Fundacji Kobiece Serca,
Kraków, ul. Lea 15A/3

prowadząca: Eugenia Herzyk,
psychoterapeutka

cena: 340 zł

Warunkiem rezerwacji miejsca na warsztacie jest zapłata zaliczki w wysokości 100 zł. Zaliczka nie podlega zwrotowi w przypadku rezygnacji z warsztatu. Po zapłaceniu zaliczki prosimy o poinformowanie nas o tym mailowo – zwrotnie prześlemy potwierdzenie rezerwacji. Zapłata pozostałej kwoty (240 zł) – na miejscu, przed rozpoczęciem warsztatu.

skorzystaj z promocji –
drugi warsztat za pół ceny!!!

>> szczegóły

Jeśli nie chcemy przyjmować w relacji ani pozycji uległej, ani dominującej, to dążymy do partnerstwa, w którym obowiązują zasady asertywności. Dotyczy to zarówno relacji intymnych, jak i rodzinnych, przyjacielskich, koleżeńskich czyi sąsiedzkich.  Niezależnie od pełnionej przez nas i przez drugą osobę roli, obdarzamy siebie i ją szacunkiem, na równi traktujemy swoje i jej potrzeby, nie osądzamy ani własnego ani jej systemu wartości.

Wiele jednak kobiet, mając dość uległości i stawiając sobie za cel stosowanie zachowań asertywnych, ogranicza ich definicję do mówienia „nie” oraz do obrony własnych granic. Takie podejście często powoduje nieświadome wchodzenie w zachowania agresywne. W odróżnieniu od mężczyzn, którzy specjalizują się w agresji jawnej, kobiety są mistrzyniami agresji biernej, zakamuflowanej, trudnej do wytknięcia palcem. Warto się temu zjawisku przyjrzeć, bo agresja w jakiejkolwiek formie uniemożliwia budowanie partnerstwa.

Warto się też przyjrzeć zachowaniom innych osób wobec nas, bo tu możemy mieć trudność z identyfikacją ich zachowań agresywnych. Człowiek, który dla wielu wydaje się być przykładem asertywności, bo tak skutecznie potrafi zadbać o swoje potrzeby, w rzeczywistości może notorycznie stosować bierną agresję, dzięki niej wywalczyć dominację i przyjmować postawy egocentryczne. A ponieważ projekcja jest częstym mechanizmem obronnym, nam zarzucać egocentryzm, gdy się przed jego dominacją bronimy.

Na warsztacie oprócz poznania jasnych kryteriów rozróżniania zachowań uległych, asertywnych i agresywnych, dowiemy się jakie korzyści i straty wywołuje każde z nich. Nauczymy się formułowania asertywnych komunikatów w różnych sytuacjach (odpowiedź na prośbę, wyrażenie własnego zdania, reakcja na czyjąś agresję itp.) Zastanowimy się, jakie mogą być konsekwencje stosowania asertywnych zachowań wobec osób, które chcą nas zdominować. Na konkretnych przykładach, podanych przez uczestniczki poćwiczymy przyjmowanie różnych postaw w trudnych relacjach.

Jeśli często wydaje ci się, że jesteś OK, podczas gdy inni są nie-OK,

 Jeśli ciągle masz wrażenie, że to ty jesteś nie-OK, podczas gdy inni są OK,

Jeśli twoja głowa notorycznie zastanawia się „kto ma rację”,

Jeśli masz poczucie, że wszyscy wchodzą ci na głowę,

Jeśli chciałabyś sprawdzić, czy to czasem nie ty wchodzisz na głowę innym,

ten warsztat jest właśnie dla ciebie.

 

W naszym ośrodku można skorzystać z noclegu w warunkach „materacowych”
w cenie 20 zł za noc.

skontaktuj się z nami

tel: 665 023 467

poniedziałek – piątek 9.00 – 20.00

mail: kobieceserca@home.pl

możesz też skorzystać z formularza znajdującego się w zakładce Kontakt