Publikowane tu e-booki to obszerne opracowania tematyczne w wygodnym do czytania formacie .pdf. Niektóre z nich są naszego autorstwa, inne – znalezione w sieci. Mają charakter głównie poradnikowy lub psychoedukacyjny i stanowią ciekawą propozycję lektury w podróży czy w czasie wolnego weekendu.

Nałogowa miłość
czym jest i jak się z niej wyzwolić

Eugenia Herzyk

Drugie – elektroniczne wydanie książki, cieszącej się nieustającą popularnością, do bezpłatnego pobrania. Przedstawione są w niej mechanizmy uzależnienia od miłości, zarówno przyczyny, jak i objawy oraz wzorce, a także zarys narzędzi, pomagających uzyskać trwałą abstynencję, rozumianą jako rezygnację z nałogowych zachowań. Książka napisana jest dostępnym dla wszystkich językiem, a liczne przykłady z życia pozwalają wniknąć w istotę problemu. Pozycja dla wszystkich kobiet, dla których regulatorem emocji jest mężczyzna.

Jak kochać i wymagać?
poradnik dla rodziców

Joanna Sakowska, Ośrodek Rozwoju i Edukacji

Skuteczność oddziaływań wychowawczych zależy od jakości relacji rodzic (wychowawca) – dziecko. Co więcej – jak wskazują liczne badania – więź emocjonalna jest najważniejszym czynnikiem chroniącym przed podejmowaniem przez dziecko zachowań ryzykownych. Więź ponadto pozwala dziecku na osobową identyfikację z dorosłym przez co może on modelować pożądane zachowania dziecka. Prawidłowa relacja powinna zawierać w sobie dwa aspekty: miłość, akceptację, szacunek oraz granice, normy wymagania.

Jak się uwolnić z krzywdzącego związku?
Urszula Nowakowska, Centrum Praw Kobiet

Poradnik psychologiczny, mający pomóc kobietom w uwolnieniu się od związku, w którym panuje przemoc. Taki związek cechuje się dużą nierównowagą sił a sprawca w różny sposób dąży do uzyskania pełnej kontroli nad życiem swojej partnerki.

Uzależnienie od miłości
Eugenia Herzyk

Zbiór artykułów publikowanych w 2008 roku w miesięczniku „Odnowa”. W przystępny sposób przedstawiono w nim różne wzorce miłości nałogowej, takie jak miłość obsesyjna czy uzależnienie od romansów. Znalazły się tu też opisy męskich osobowości wyjątkowo interesujących dla mających skłonność do nałogowej miłości kobiet – trujący narcyz czy mężczyzna za murem.

Psychoterapia po ludzku
Praca zbiorowa pod redakcją Małgorzaty Osipczuk, Stowarzyszenie INTRO

Obszerna, 132-stronicowa książka, która powstała z myślą o tych, którzy cierpią o szukają drogi do zmiany. Adresowana jest do osób, które myślą o podjęciu psychoterapii lub mają za sobą nieudaną jej próbę – czuli się źle potraktowani lub zranieni przez psychoterapeutów.