bezpłatny warsztat

CHCĘ BYĆ SOBĄ

termin: 6 października 2017 r.
godz. 17.30 – 20.30

miejsce: Ośrodek Fundacji Kobiece Serca,
Kraków
, ul. Lea 15A/3

prowadząca: Eugenia Herzyk,
psychoterapeutka

Liczba miejsc na warsztacie jest ograniczona. Prosimy o bezpośrednie mailowe zgłoszenia (nie przyjmujemy ich za pośrednictwem osób trzecich). Warunkiem uczestnictwa jest otrzymanie potwierdzenia rezerwacji miejsca.

Gdy wchodzimy w relacje z pozycji deficytów, to aby je utrzymać, uniknąć odrzucenia, zostać zaakceptowane, zakładamy maski. Nauczyłyśmy się tego w dzieciństwie, no bo czego dziecko nie zrobi, aby było przez mamę i tatę kochane? Przystosuje się do jego oczekiwań, bo takie wobec dziecka mają rodzice z deficytami. To nie oni są dla niego, czując zobowiązanie do dawania mu wszystkiego, co jest mu potrzebne do rozwoju, czyli zarówno wsparcia, jak i wyzwań, ale ono jest dla nich. Uważają, że jest ich własnością – ojciec dlatego, że dziecko spłodził, matka – że je urodziła. A skoro tak, to dziecko musi być im posłuszne i przyjąć formę, którą dla niego przygotowali.

Dysfunkcje dzieciństwa powodują powstanie tak zwanego „fałszywego ja”.  Relacje są wówczas dla nas sposobem regulacji emocji, zachowanie kogoś, na kim nam zależy decyduje o tym, jak się czujemy. Chcąc je utrzymać za wszelką cenę przyjmujemy pozycję uległą, podporządkowaną, albo dominującą, kiedy to innych chcemy podporządkować sobie. Aby być sobą trzeba przede wszystkim oba te wzorce odrzucić i uczyć się partnerstwa.

To trudne zadanie. Mierzymy się wówczas z lękami – lękiem przed samotnością, lękiem przed bliskością, które jak najbardziej są uzasadnione. Jest się czego bać. Ale unikanie sytuacji, których się boimy prowadzi jedynie do tego, że lęk się nasila. Ucząc się partnerstwa konfrontujemy się też z poczuciem krzywdy i poczuciem winy. Zazwyczaj nie są one adekwatne do sytuacji, a wynikają z naszych przekonań na temat odpowiedzialności, jaką mamy wobec innych lub inni wobec nas.

O tym wszystkim będzie mowa na warsztacie. Jest on przeznaczony szczególnie dla zainteresowanych uczestnictwem w grupie terapeutycznej TERAPIA DDD (jej kolejna edycja startuje 20 października 2017 r., szczegóły można znaleźć  >>tu), choć zaproszenia jest tak naprawdę otwarte dla wszystkich kobiet, które chcą się rozwijać.

skontaktuj się z nami

tel: 665 023 467

poniedziałek – piątek 9.00 – 20.00

mail: kobieceserca@home.pl

możesz też skorzystać z formularza znajdującego się w zakładce Kontakt